Rajnochovice, Východní Morava

"První písemná zmínka o obci pochází z roku 1721. Nádherná vesnice v podhůří Hostýnských vrchů, která čítá okolo 500 obyvatel. Má vysokohorské klima a podmínky srovnatelné s podmínkami v Alpách či v Tatrách. Původně na místě dnešních Rajnochovic byla osada Polom, Paseky a jiné další osady. Později tyto osady sloučil bača Mikuláš Rajnoch od nějž vznikl název Rajnochovice. Dříve byla proslulá Rajnochovskou keramikou a hamry, zajímavá byla úzkokolejná železnice na stahování dřeva, která se má v nejbližší době obnovit. Dnes Rajnochovice těží zejména z agroturistiky a turismu obecně. V okolí jsou dvě sjezdovky - Tesák a Troják a čtyři přírodní prameny s pitnou vodou." Tolik citace z WikipediE.

Tento rok jsme se rozhodli trávit týdenní dovolenou uprostřed lesů, poněkud stranou civilizace. A když již uprostřed lesů v podhůří Hostýnských vrchů, tak také hned na kopci s pěkným výhledem - volba padla na Pension Na Pasekách (foto 1). Ubytováni jsme byli v apartmánu s oddělenými pokoji (foto 1foto 2foto 3foto 4foto 5foto 6foto 7). Hned po příjezdu jsme si ověřili, že jsme skutečně mimo dostupnou civilizaci, neboť v pensionu nebyl ani internet, ani signál Vodafone a při malinko nepříznivějším počasí nešel ani zvuk u satelitního vysílání smile. Pokojová služba zde byla pojata také poněkud jinak než jsme byli zvyklí z jiných hotelů a pensionů - za celou dobu pobytu náš pokoj zřejmě nikdo nenavštívil (alespoň jsme to nepoznali), tedy žádný úklid, vynešené odpadky a dokonce i toaletní papír jsme si kupovali sami v obchodě. Okolí pensionu však bylo hezké a procházky do přírody velmi příjemné (foto 1foto 2foto 3foto 4foto 5foto 6foto 7foto 8foto 9foto 10foto 11foto 12foto 13foto 14foto 15foto 16foto 17foto 18foto 19foto 20).

Cestou na tuto dovolenou jsme navštívili hrad Šternberk (foto 1foto 2foto 3foto 4foto 5foto 6foto 7). Vzhledem k hezkému počasí jsme se mohli osvěžit i na velmi příjemném koupališti nedaleko Rajnochovic - Osíčku (foto 1foto 2foto 3foto 4foto 5foto 6foto 7). K nezapomenutelným zážitkům patřila i návštěva ZOO Lešné. Prochodili jsme tam 6 hodin, neviděli jsme ani všechno, ale rozhodně jsme se nenudili. Opravdu hezký zážitek. Fotoreportáž zde.

Pro toho kdo má rád přírodu mohu tuto lokalitu doporučit. Ubytování bych však již volil opatrněji, neboť za podobné peníze, které člověk za ubytování bez telefonního signálu, internetu a někdy i TV, běžně zaplatí v Pensionu Na Pasekách, lze sehnat i ubytování pod Tatrami na Slovensku a to nesrovnatelně komfortnější.

Publikováno dne 12.10.2010.

Fotogalerie

Líbilo se vám okolí Rajnochovic?

  1. Ano, líbilo. 345
  2. Ne, nelíbilo. 275