Lednice, Jižní Morava

První zmínky o vesnici zvané Lednice nacházíme již v roce 1222. Vesnice, které dominuje stejnojmenný zámek Lednice se nachází na jižní Moravě, 12 km od Mikulova a asi 50 km na jih od Brna. Se svou francouzskou zahradou a rozsáhlým anglickým parkem se tato kulturní památka zapsala v roce 1996 mezi světové a kulturní památky UNESCO a řadí se mezi nejvýznamnější romantické památky nejen v České republice, ale i v celé Evropě.

Do těchto míst jsme zamířili v roce 2008 na rodinnou dovolenou. Ubytování jsme zvolili stylově u zdroje, tedy v Garni hotelu 1. plavební, který sousedí se zámeckou zahradou. Podkrovní apartmán s 2 klimatizovanými pokoji a příslušenstvím byl zcela dostatečně vybaven - lednice, TV se satelitem, wi-fi, koupelna s vanou (foto 1foto 2foto 3foto 4foto 5foto 6foto 7foto 8foto 9foto 10foto 11foto 12), personál byl velmi ochotný a milý a snídaně formou švédského stolu bohaté. Bazén v areálu hotelu také potěšil, stejně jako přímý vstup do zámecké zahrady. Kromě služeb nabízených v ceně ubytování nás příjemně překvapila i půjčovna koní pár metrů od hotelu. Když jsme se tam ptali po možnosti svézt děti na koni, tak nám bylo nabídnuto nejenom obejití pár koleček s děckem na hřbetě koně, nýbrž i zapůjčení koně do zámecké zahrady, kde jsme si s ním mohli jezdit jak jsme chtěli (bez dozoru), tedy varianta vhodná pro zkušenější jezdce.

Procházka rozsáhlým Lednicko-Valdštejnským areálem (foto 1foto 2foto 3foto 4, foto 5foto 6) patří jistě k nezapomenutelným zážitkům. Dominanty parku tvoří 3 hlavní památky - zámek Lednice (foto 1foto 2foto 3foto 4), Minaret (foto 1foto 2foto 3) a Janův hrad. Mezi těmito objekty se lze přesouvat pěšky nebo na kole, na koni či v kočáře (foto 1foto 2) nebo vyhlídkovou lodí (foto 1), při které je možné zahlédnout i u nás poměrně vzácného Ledňáčka říčního (foto 1). V Lednici však není pouze zámek s parkem. Rekreační pobyt lze vhodně doplnit příjemnou návštěvou místních lázní a vybrat si zde z mnoha wellness balíčků procedur, které lze předem objednat přes recepci hotelu.

Žádnou rekreaci si neumím představit bez poznávání okolí, proto jsme i tentokrát vyráželi na kratší i delší výlety. Mezi ty nejdelší patřil dinopark ve Vyškově. Na rozdíl od dinoparku v Plzni, kde je možné přehlédnout takřka celý park z jednoho místa, je procházka zdejším parkem opravdu zábavná, napínavá i trochu strašidelná (foto 1foto 2foto 3foto 4foto 5foto 6foto 7foto 8foto 9foto 10foto 11foto 12foto 13foto 14foto 15). Všem návštěvu tohoto dinoparku doporučuji, stojí to za to. Součástí návštěvy dinoparku je i návštěva ZOO, ve které se vstupenky do dinoparku kupují. My se po zakoupení vstupenek nechali nejprve dopravit "vláčkem" do nedaleko ležícího dinoparku a teprve po té absolvovali prohlídku i vlastní ZOO. Tato zoologická zahrada není zdaleka tak rozsáhlá jako například v Praze, ve Dvoře Králové nad Labem, nebo v Jihlavě, přesto ani zde jsme se nenudili. Zvláště některá zvířata zaujala mojí pozornost a nemohl jsem si je nevyfotit (foto 1) - po bližším prozkoumání jistě uhádnete co mě na nich tak zaujalo... :-) Ostatní fotografie z tohoto areálu budou umístěny v článku ZOO v Čechách, který v současné době teprve připravuji. Pokud se člověk nachází v těchto končinách, jen těžko může vynechat město Kroměříž a v něm Arcibiskupský zámek s krásnými zahradami (foto 1foto 2foto 3foto 4foto 5foto 6foto 7foto 8foto 9foto 10foto 11foto 12foto 13foto 14). Nicméně, nejen kulturou je člověk živ a proto se musím zmínit i o restauraci nacházející se nedaleko od spodního vstupu do zámecké zahrady - dělají tam výborné palačinky se zmrzlinou :-). Poslední naší zastávkou na tomto jednodenním výletě se po Vyškově a Kroměříži stala CHKO Moravský kras, konkrétně punkevní jeskyně (foto 1foto 2).

Další den jsme se rozhodli absolvovat podstatně kratší výlet po okolí a vyrazili jsme tak na opačnou stranu. První zastávkou byly Valtice. Valticím dominuje zámek, jak jinak. Bohužel jsem v této době měl problémy s fotoaparátem, takže veškeré fotky jsou nepoužitelné. Prohlídka zámku s výkladem však byla zajímavá. Po prohlídce jsme navštívili nedalekou keltskou restauraci Avalon kde jsme se výborně najedli v zajímavém prostředí venkovní zahrádky (foto 1foto 2foto 3foto 4). Druhým cílem našeho výletu bylo centrum vinařství - Mikulov. Jedná se o velice hezké město (foto 1foto 2foto 3foto 4) s řadou architektonických a kulturních památek, mezi nimiž nechybí ani námi vyhledávaný zámek (foto 1foto 2foto 3), nebo Kozí hrádek. Jednou ze zajímavých lokalit u Mikulova je botanická a přírodní rezervace Svatý kopeček (foto 1foto 2foto 3), na kterém se nachází například kostel sv. Šebestiána. Cestou k poslednímu místu naší výpravy v tento den jsme projížděli kolem velké vodní nádrže Nové Mlýny, která rozhodně stojí za návštěvu. Po té jsme konečně dorazili na poslední zastávku a kdeže to bylo? Být v těchto místech a nezastavit se v Dolních Věstonicích by byl hřích. Navštívili jsme zde archeologické muzeum se stálou expozicí Věk lovců a mamutů. Naleziště proslulé Věstonické Venuše bych si nenechal ujít.

Týden utekl jako voda, jak to již na příjemných rekreacích bývá, a my se balili domů. Cestou zpět se však dalo zvládnout navštívit ještě 2 úžasná místa (především pro děti). U Bystřice nad Pernštejnem v Dolní Rožínce se lze totiž příjemně vyděsit na místě zvaném DraXmoor alias strašidelný zámek (foto 1foto 2foto 3foto 4foto 5). Prohlídka tohoto tajemného místa začíná projekcí 3D filmu (k čemuž jsou divákům zapůjčeny patřičné 3D brýle). Po strašidelném filmu plném čarodejnic a dalších potvor pokračuje exkurze prohlídkou strašidelné expozice, tajemného sklepení, čarodějných lektvarů, muzea legend i pohádkového tržiště kde si lze zakoupit pomůcky, za které by se nestyděl ani Harry Potter :-) Nově přibyl i strašidelný výtah a skákací hrad. Slabší povahy však musím varovat - ač je celá atrakce věnována především dětem, některé efekty by z plánovaného příjemně rozechvělého pocitu mohly udělat několikadenní noční můru, proto je třeba pečlivě zvážit zda to jejich děti zvládnou. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že když člověk stoupá v naprosté tmě a tichu po úzkých schodech neznámo kam, načež se z ničeho nic proti němu rozeběhne postava v hábitu kostlivce a před ním nastartuje nesoucí motorovou pilu, tak ten řev je ohromující.

Poslední navštívené místo leží kousíček od strašidelného zámku. Jde o westernové městečko Šiklův mlýn. Různá zvířata včetně bizonů, westernové saloony, obchody, půjčovna dobových kostýmů, soutěže, dětské atrakce i cca 2 hodinové vystoupení s ukázkou drezúry koní i umění kovbojů při práci s bičem a pistolemi vytváří společně realistický kolorit divokého západu. Milovníkům koní i tohoto stylu života mohu doporučit.

Tolik tedy k našemu putování v roce 2008. Z Vyškova jsme si navíc přivezli malý suvenýr jako upomínku na ZOO (foto 1) :-).

Publikováno dne 18.4.2010.

Fotogalerie

Líbilo se vám okolí Lednice?

  1. Líbilo. 453
  2. Nelíbilo. 297